Budowa domu. Gdzie szukać oszczędności?

Kategoria: Blog

Budowa domu. Gdzie szukać oszczędności?

Budowa domu to z reguły wielkie wydarzenie w życiu człowieka, ale również wielkie obciążenie dla portfela. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących różnego rodzaju materiały budowlane i wykończeniowe, oraz tych które świadczą usługi budowlane. Na których etapach budowy warto szukać oszczędności, a gdzie lepiej w stu procentach postawić na jakość?

Budowa

Jeśli chodzi o samą budowę, powinno postawić się na jakość. Konstrukcja domu musi przetrwać lata i wspaniale byłoby, gdyby z roku na rok w budynku nie pojawiały się jakieś usterki spowodowane użyciem tanich materiałów budowlanych lub zatrudnieniem „majstra” bez doświadczenia. Na etapie budowy oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek, ale o wiele bezpieczniej jest przepłacić za jakiś produkt, niż zaryzykować jego niską jakość. Oszczędzanie na tym etapie może być złudną oszczędnością. Jeśli okaże się, że naprawa jakiejś usterki wymaga później wykonania ogromnego remontu, zapłacimy na chytrość podwójnie. Nieważne, czy budujemy dom z pustaka, czy konstrukcję szkieletową. Zawsze korzystajmy tylko ze sprawdzonych, polecanych firm z wieloletnim doświadczeniem.

Wykończenie i aranżacja

Dopiero wtedy, gdy solidna konstrukcja naszego nowego domu będzie w stanie surowym zamkniętym, możemy zacząć szukać oszczędności. Tu również należy zachować zdrowy rozsądek. Starajmy się kierować używalnością różnych rzeczy. Na przykład podłoga, która jest bardzo zużywającą się częścią do domu, może się szybko zniszczyć. Dlatego lepiej w tym wypadku zainwestować w dobre panele lub deskę. Z kolei ozdobny fotel, który widzieliśmy w katalogu drogiego sklepu z meblami, być może niekoniecznie jest wart swojej ceny. W dobie Internetu naprawdę łatwo jest znaleźć prawie identyczny zamiennik. Jeśli chodzi o dekoracje w domu, tu śmiało możemy kupować rzeczy o niżej jakości. Aranżacja wnętrz i tak przeważnie nudzi się po jakimś czasie, więc prawdopodobnie będziemy chcieli ją wymienić. Nawet, gdy wymarzony koc na łóżku zacznie się pruć, zakup nowego nie obciąży budżetu domowego zbyt mocno.