Charakterystyka stropów Teriva

Kategoria: Blog

Charakterystyka stropów Teriva

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o monolityczno-prefabrykowanych stropach gęstożebrowych Teriva. Stropy Teriva są chętnie wybierane w budownictwie użyteczności publicznej, ale także przy budowie domów: zarówno niskich, jak i wielokondygnacyjnych. Mają one nietypową budowę. To konstrukcje z belek kratownicowo-stalowych, pustaków keramzytowych oraz betonu układanego już na budowie.

Minusy stropów Teriva

O stropach Teriva mówi się, że nie wybaczają błędów. Jest to w dużej mierze prawdą. Strop musi być bardzo dokładnie zaprojektowany. Zanim inwestor kupi pustaki i belki, powinien dwukrotnie sprawdzić, czy wszystko na pewno się zgadza. Podobnej rzetelności wymaga montaż stropu. To zadanie wymaga cierpliwości i dokładności. Przy stropach Teriva stosuje się  różnego rodzaju podpory montażowe, żebra rozdzielcze i inne rozwiązania. Najlepiej zlecić to zadanie sprawdzonej, doświadczonej ekipie budowlanej. Tylko dobrze położony strop będzie solidny i przetrwa długie lata.

Plusy stropów Teriva

Chociaż montaż stropu wydaje się być dużym wyzwaniem, to rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Główną cechą stropów Teriva jest ich wspaniała izolacyjność termiczna i akustyczna. Strop Teriva sprawia, że budowany dom będzie energooszczędny, ekologiczny i tańszy w późniejszym użytkowaniu. Mimo wymogu skrupulatnego montażu, ze stropami Teriva wygodnie się pracuje, co widać zwłaszcza przy budynkach o nieregularnych kształtach. Stropy łatwo się skraca, a do montażu niepotrzebny jest ciężki sprzęt. Podpory montażowe stosowane w stropach Teriva sprawiają, że nie jest potrzebne deskowanie. W razie potrzeby nośność stropu można zwiększyć. Wystarczy zamówić prefabrykaty z większym zbrojeniem lub zrobić dozbrojenie na miejscu budowy. To jednak nie wszystko: stropy Teriva wygodnie się przewozi i magazynuje. Ponadto stropy Teriva są stosunkowo tanie, zachowując jednocześnie dobre parametry nośności. Dlatego właśnie są bardzo chętnie stosowanym rozwiązaniem przez wielu architektów.