Dom murowany czy „kanadyjczyk”? Co wybrać?

Kategoria: Blog

dom kanadyjski

Osoby, które planują budowę nowego domu, stają przed dylematem: wybudować tradycyjny dom z pustaka, czy nowoczesnego „kanadyjczyka”? Obie technologie budowy od lat mają swoich zwolenników i przeciwników, warto więc dowiedzieć się co nieco o każdej  z nich.

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe są chętnie budowane, głównie dlatego, że są dużo tańsze niż domy murowane. Ich konstrukcja to drewniany szkielet, który „uzupełnia się” ścianami. Ponieważ „kanadyjczyki” nie wymagają zbyt wielu mokrych robót, stawia się je w zaledwie 2-3 miesiące, a budowę można rozpocząć o dowolnej porze roku. Jednak nie są to domy bez wad. Przede wszystkim konstrukcja jest dużo mniej wytrzymała niż konstrukcja zwykłego domu. Dom przetrwa więc tylko około 50 lat. Dodatkowo problem sprawiają ściany, w których znajduje się tylko wypełnienie. Nie można na nich ot tak powiesić niczego ciężkiego, gdyż można je zniszczyć. Dlatego projektując dom trzeba od razu ustalić, gdzie będą znajdowały się rzeczy takie jak telewizor czy szafki kuchenne, aby w tych miejscach ekipa budowlana umieściła specjalne wzmacniające belki.

Domy murowane

Dom murowany jest droższy do postawienia. Jest to konsekwencją tego, że materiały budowlane używane do jego powstania są świetnej jakości i przetrwają lata. Budowa trwa dłużej, jednak konstrukcja domu jest naprawdę solidna i budynek posłuży rodzinie przez pokolenia. Dom murowany pozostawia całkowitą dowolność, jeśli chodzi o urządzenie go, byleby zachować ściany nośne. W ściany z pustaka można wbijać gwoździe i wieszać na nich szafki i półki bez obaw, że naruszymy ich konstrukcję. Dom murowany dłużej trzyma ciepło, łatwiej jest więc w nim o energooszczędne rozwiązania. Dom murowany trudniej rozbudować niż „kanadyjczyka” właśnie przez jego solidną i mocną konstrukcję. Wymaga to po prostu większego bałaganu niż w przypadku domu szkieletowego, jednak z pomocą dobrego architekta i ekipy budowlanej jest to całkowicie możliwe. Jeśli budując dom planujemy zostawić go w spadku potomnym, lepiej zdecydować się na pustak niż na drewno.