Prefabrykaty nietypowe. Przykłady rozwiązań

Kategoria: Blog

prefabrykaty nietypowe

Prefabrykaty to bardzo często używane elementy budowlane, które wymagają niewielkiej obróbki, lub są gotowe do montażu w takiej formie, w jakiej zostały dostarczone. Tworzone są w specjalistycznych firmach, które następnie dostarczają gotowe produkty prosto w miejsce wskazane przez klienta. Dostępne są zazwyczaj w określonych kształtach lub wymiarach i wykonane z materiałów takich jak beton, keramzytobeton, stal, drewno czy żelbet. Prefabrykaty cenione są za szybką produkcję, łatwy montaż i możliwość szybkiego obliczenia ilości potrzebnych elementów ze względu na ich powtarzalne wymiary. Najczęściej spotykane prefabrykaty budowlane to pustaki oraz bloki betonowe, z których budowane są stropy, ściany bądź systemy kominowo-wentylacyjne.

 

Do czego używa się prefabrykatów nietypowych?

 

Firmy zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych proponują również prefabrykaty nietypowe, które wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta. Do takich produktów zaliczyć można elementy wykorzystywane na zewnątrz jak i wewnątrz budynków, które znajdują zastosowanie w branży budowlanej bądź drogowej. Do pierwszej grupy zaliczymy przede wszystkim schody proste bądź zabiegowe, czyli kręcone o zmiennej szerokości stopni. Z prefabrykatów nietypowych można także wykonać szyby windowe, które będą miały ściśle określone wymiary. Na zewnątrz prefabrykaty stosować można do budowy fundamentów, podestów a nawet jako płyty drogowe. Również przepusty drogowe, czyli budowle przeznaczone do odprowadzania cieków, na nasypach drogi lub pełniące funkcję szlaków dla zwierząt w pobliżu ruchliwych dróg, wykonane mogą być z prefabrykatów.

 

To tylko niektóre przykłady zastosowania prefabrykatów nietypowych. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są sprawdzone i solidne materiały w dużej ilości, a jednocześnie potrzebne będą niestandardowe lub zróżnicowane wymiary elementów, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale.