Pustak pustakowi nierówny

Kategoria: Blog

Pustak szalunkowy narożny

Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z budową domu wydawać by się mogło, że nie ma w tej czynności żadnej większej filozofii. Ot, po prostu buduje się dom z pustaka, podobnie jak dzieci budują domki z klocków. Dom oczywiście musi być z godny z projektem architekta i bezpieczny, jednak subtelne zależności nie mają znaczenia. Oczywiście jest to zły tok myślenia. Dom, w którym ma zamieszkać rodzina musi być nie tylko bezpieczny i ładny, ale również komfortowy i ekonomiczny w eksploatacji. Aby taki był, należy dokładnie przemyśleć każde rozwiązanie budowalne jakie chcemy zastosować, oraz jakość każdego materiału. Przykładem mogą być chociaż wcześniej wspomniane pustaki.

Bloczki fundamentowe

Czego innego wymaga się od bloczków, z których mają powstać fundamenty domu, a czego innego od pustaków, z których będą zbudowane ściany. Fundamenty to baza domu, na której on stoi. Muszą być niezwykle wytrzymałe. To właśnie one przekazują na grunt ciężar budynku i wszystkie obciążenia, jakie spadną na budynek, takie jak przebywający w nim ludzie, śnieg zalegający w zimie na dachu czy działanie silnego wiatru. Wybudowanie silnych i mocnych fundamentów jest kluczowe dla bezpieczeństwa domu. Jeśli coś z nimi jest nie tak, przy pomocy skomplikowanych usług inżynierów i geotechników można je zawsze poprawić. Jednak usługi te są dość kosztowne i wiążą się z poważnymi robotami budowlanymi na naszej działce. Dlatego też wybierając bloczki fundamentowe należy dokładnie upewnić się, że poradzą sobie pod ziemią. Podobnie sprawa się ma z budowaniem piwnic i podpiwniczeń. Te części domu również są pod ziemią i znoszą dzielnie ogromne obciążenia.

Pustaki na ściany

Czegoś kompletnie innego wymaga się od pustaków, z których mają powstać ściany zewnętrzne. Oczywiście nadal muszą być one wytrzymałe, warto jednak zwrócić uwagę na inne cechy, które posiadają dane materiały budowlane w dobie budowania domów energooszczędnych. Od pustaka wymaga się by miał bardzo dobre parametry cieplne. Pustaki dobrej jakości powinny być również ognioodporne, oraz cechować się wysoką izolacją akustyczną.