Kilka słów o nietypowych prefabrykatach

Kategoria: Blog

Nietypowe prefabrykaty

Chociaż wydawać by się mogło, że w kwestii prefabrykatów budowlanych wszystko zostało już wymyślone i stworzone, nie ma bardziej mylnego zdania. Prefabrykaty nietypowe są często zamawiane przez firmy z najróżniejszych branż. Czasami zamówienia powtarzają się, jednak zdarza się, że należy przygotować coś jedynego w swoim rodzaju.

Rzadkie zamówienia

Zamówienia, które powtarzają się niezwykle rzadko to na przykład szyby windowe. Każdy budynek ma swoja specyfikę, szyby windowe różnią się więc od siebie. Często jedno zamówienie obejmuje tylko kilka szybów dla kilku budynków na nowobudowanym osiedlu. Do innych bloków po prostu by nie pasowały. Rzadko również zamawiane są przepusty drogowe czy płyty drogowe. Chociaż są nietypowym zamówieniem, przy wielu budowach i przebudowach dróg oraz innych obiektów są po prostu niezbędne.

Prawdziwe unikaty

Jednak prawdziwym wyzwaniem dla firm tworzących prefabrykaty są indywidualne zamówienia klientów. Czasami są to „zwykłe” rzeczy, ale w niezwykłej formie. Klienci budujący nowoczesne domy często decydują się za zamontowanie w nich prefabrykowanych schodów. Projektantów nie raz ponosi fantazja, jeśli chodzi o ich kształt i formę. Aby schody idealnie pasowały do danego pomieszczenia i były zgodne z projektem pracuje nad nimi wiele osób. Do prefabrykowanych schodów, zwłaszcza tych dużych, wstawianych np. do hoteli czy budynków użyteczności publicznej często zamawiane są prefabrykowane balustrady. Jednak zamówienia nietypowe nie raz są zupełnie niezwykłe, a wymagają od producenta zachowania największej precyzji wykonania. Takim zamówieniem są na przykład kolumbaria na urny. Firmy z dużym doświadczeniem są w stanie wykonać dla swojego klienta prawie wszystko. Istotne są oczywiście wyraźne wytyczne klienta co do oczekiwanego efektu. Klienci najczęściej przedstawiają gotowy projekt swojego zamówienia, jednak nie raz proszą o poradę czy konsultację przed rozpoczęciem produkcji, by gotowy prefabrykat miał najwyższą możliwą jakość.