Co warto wiedzieć o pustakach z keramzytu?

Kategoria: Blog

Pustaki z keramzytu

Pustaki z keramzytu są coraz chętniej wybieranym materiałem do budowy nowego domu. Z powodzeniem zastępują one tradycyjne, betonowe bloczki. Keramzyt posiada wiele cech, które sprawiają, że dom zyskuje dzięki nim wiele praktycznych właściwości. Warto przyjrzeć mu się bliżej.

Trochę historii

Keramzytobeton trafił do nas z krajów Skandynawskich i z Zachodu. Jest on materiałem budowlanym, który sprawdza się świetnie zarówno na mroźnej północy, jak i upalnym południu. Budowa domów z pustaków keramzytowych niesie za sobą szereg korzyści. Pustaki i bloczki keramzytowe są przede wszystkim niezwykle trwałe i wytrzymałe. Są także zdrowe dla człowieka – keramzytobeton to materiał ceramiczny. Najważniejszą zaletą bloczków jest jednak fakt, że mają wysoki współczynnik termoizolacyjności. Dzięki nim dom jest energooszczędny, gdyż nie ucieka z niego ciepło. Pustaki keramzytowe również doskonale tłumią hałas. To z kolei sprawia, że w domu z keramzytu jest stosunkowo cicho, nawet wtedy, gdy stoi w głośnym otoczeniu. Materiały budowlane z keramzytu słyną z tego, że są „oddychające”. Pustaki odprowadzają z domu parę wodną, co poprawia w nim mikroklimat, oraz wpływa na wolniejsze uciekanie z niego ciepła. Dzięki temu, że dom jest suchy, rozwija się w nim mniej bakterii i pleśni.

Nowoczesne trendy

Dzięki swoim właściwościom paroprzepuszczalnym materiałów z keramzytu używa się często do budowy domów energooszczędnych, w których utrzymanie ciepła jest najwyższym priorytetem. Bloczki z keramzytu są zazwyczaj lżejsze niż zwykłe pustaki. To z kolei sprawia, że wygodnie i szybko się z nich buduje, łatwiej jest też je transportować i przechowywać. Użycie keramzytu jest też ważne, jeśli chodzi o konstrukcję budynku – materiały keramzytowe nie obciążają jej zbyt mocno. Chociaż bloczki keramzytowe są zazwyczaj droższe niż zwykłe, inwestycja zwróci się po zamieszkaniu w domu, w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.