Co warto wiedzieć o stropach Filigran?

Kategoria: Blog

co warto wiedziec

Stropy Filigran są chętnie stosowanym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym, ogólnym i mieszkaniowym. To uniwersalny system stropów żelbetowych, składających się z dwóch podstawowych elementów konstrukcyjnych: prefabrykowanej płyty o grubości 5-6,5cm oraz warstwy betonu. Płytę często nazywa się płytą filigran, stąd nazwa całej konstrukcji. Warstwa betonu układana jest do wysokości całkowitej przewidzianej w projekcie. Strop Filigran łączy w sobie to co najlepsze w stropach monolitycznych i prefabrykowanych.

Zalety

Stropy Filigran mają wiele zalet. Bardzo szybko się je montuje, nie wymagają szalowania. Są gładkie, tak więc można wyeliminować także tynkowanie. Przy stropach Filigran nie ma również efektu klawiszowania płyt. Płytę można zamontować prosto z samochodu, nie wymagane są kosztowne deskowania. Płyty projektuje się indywidualnie, na zamówienie. Wytrzymałość płyty jest więc dostosowana do danego obciążenia. Musi być odpowiednia do warunków użytkowania danego stropu. Technika ta pozwala na wykonanie różnorodnych kształtów, tj. kół, trójkątów itp. Prace montażowe przyspiesza również fakt, że już na etapie wykonywania prefabrykatu można wykonać niezbędne otwory, np. do wentylacji czy kanalizacji. Dzięki tej technice da się wykonać strop krzyżowozbrojony o dowolnych warunkach podparcia. Stropy Filigran są jednak przede wszystkim uniwersalne. Są chętnie stosowane w najróżniejszych rodzajach budownictwa.

Projekt i dane techniczne

Stropy Filigran projektuje się na indywidualne zamówienie. Rozpiętość stropu może być dowolna. Maksymalna rozpiętość płyty to 10,5m, a jej maksymalna szerokość 2,5m. Obciążenia użytkowe mogą wynosić od 1m5 do 10kN. Płyta ma odporność ogniową na minimum 60min, jednak może być wyższa w zależności od wyliczeń projektanta. Również po jego stronie jest określenie grubości warstwy nadbetonu. Beton użyty do produkcji prefabrykatu i  układany na budowie ma klasę C 20/25 (B25) i wyższą.