Ważny element domu: nadproża

Kategoria: Blog

nadproza L-19

Żaden wybudowany dom nie jest zwartą, zamkniętą bryłą. Każdy z nich podczas budowy ma przygotowywane otwory do późniejszego wstawienia drzwi i okien. Wszelkiego rodzaju „dziury” w ścianach mają ogromny wpływ na nośność budynku, dlatego muszą być odpowiednio wykonane. Do tego celu stosuje się specjalne rozwiązania budowalne. Jednym z nich są nadproża.

Jak działają nadproża?

Nadproża mają jedno podstawowe zadanie. Przenoszą one ciężar stropów, wyższych kondygnacji ścian i dachu, a także wszystkie dodatkowe obciążenia działające na te elementy. Dzięki nim budynek nie zawala się w miejscach osłabionych przez „dziury”. Współczesne nadproża przeważnie ukryte są w konstrukcji budynku, jednak kiedyś bywały bogato zdobione. Współczesne nadproża to przeważnie belki żelbetonowe, belki ceramiczno-żelbetonowe, belki ze zbrojonego betonu komórkowego, stalowe lub z cegły zbrojonej. Nadproże może być elementem płaskim lub sklepionym. Nadproża powinny być solidnie docieplone materiałami termoizolacyjnymi, aby nie powstawały tzw. mostki termiczne. Materiały, z których tworzy się naproża mają przeważnie wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

Model L-19

Jednym z chętniej kupowanych modeli nadproży są nadproża L-19. To to prefabrykowane elementy z betonu na bazie kruszy w lekkich ze zbrojeniem stalowym, w kształcie litery „L”, ze stopką dolną o szerokości 9cm. Maja one wiele zalet, dzięki którym są chętnie wybierane przez osoby budujące domy. Przede wszystkim przyśpieszają czas budowy, gdyż ich okres dojrzewania betonu to tyko 28 dni. Są bardzo tanie, tani jest również ich montaż. Murarze doskonale znają ten model, świetnie sobie więc z nim radzą. Nadproża L-19 nadają się do budowy zarówno w przypadku ścian jedno jak i wielowarstwowych. Po ich zamontowaniu w ścianie od razu osiągają pełną nośność. Dobrej jakości nadproża to gwarancja, że budynek który stawiamy będzie bezpieczny przez wiele, wiele lat. Warto więc wybrać znany model, który sprawdził się w niejednym budynku.