Zalety budowania z użyciem kształtek wieńcowych

Kategoria: Blog

budowa

Wykonanie wieńca stropowego to bardzo ważny etap w budowie. Aby był bezpieczny i prawidłowo zrobiony, warto stworzyć go z pomocą kształtek wieńcowych wykonanych na bazie keramzytu. Kształtki mogą być używane do zabudowy na ścianach jedno i wielowarstwowych. Nieważne jest to, z jakiego materiału wykonane są elementy ścienne.

Kształtki wieńcowe

Kształtki wieńcowe służą jako szalunek tracony pozwalający na sprawne wykonanie wieńca stropowego. Można je podzielić na trzy typy. Kształtek L używa się do wykonania wieńców na ścianach zewnętrznych. Kształtki od dobrych dostawców mają możliwość regulowania wysokości, tak wiec wygodnie daje się je dostosować np. do wysokości konstrukcyjnej stropu Filigran. Kształtki C są wykorzystywane do wykonywania wieńca na ścianach wewnętrznych nośnych, a kształtki N – do wykonywania narożników wewnętrznych i zewnętrznych pod kątem 90 stopni.

Dlaczego warto?

Budowanie z użyciem kształtek wieńcowych  ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca czas prac. Dzięki kształtkom szybciej montuje się strop i wieniec, niepotrzebne jest  kosztowne deskowanie i obmurówka wieńca. Kształtki wieńcowe pozytywnie wpływają na termoizolacyjność stropu, a także gwarantują równomierny rozkład obciążeń przenoszonych ze stropu na ścianę. Regularny kształt kształtek gwarantuje także prawidłowe wykonanie wieńca. Kształtki wieńcowe zapewniają normową otulinę zbrojenia, oparcie dla elementów stropu oraz bezpieczeństwo przy układaniu mieszanki betonowej na stropie. Wyglądają estetycznie i umożliwiają wykonanie wieńca opuszczonego. Wysokiej jakości kształtki wieńcowe muszą być zgodne z normą PN-EN 771-3:2011. Dobrzy dostawcy dbają o najmniejsze szczegóły, np. w kształtkach L tworzą specjalne wręby, dzięki którym kształtka stabilniej  łączy się z murem. Budowanie z pomocą kształtek pozawala także na wyeliminowanie skrajnych podpór montażowych.